Magyarok a GULAG és a GUPVI táborokban
A második világháború utolsó szakaszában és az azt követő néhány évben a szovjet fegyveres erők magyar állampolgárok tízezreit hurcolták, internálták és deportálták a Szovjetunió kényszermunkatáboraiba. A digitális formában elérhető hanganyagok és levéltári dokumentumok rávilágítanak arra, hogyan kerültek magyar állampolgárok a szovjet munkatáborokba, ott kényszermunkásként milyen körülmények között éltek, dolgoztak. Ezzel betekintést nyerhetünk az 1945 utáni magyar történelem egyik tragikus fejezetébe.
Témához kapcsolódó feladatok
cím szerint
idő szerint
30 perc
Kiket és milyen arányban hurcoltak el a Szovjetunióba?
Elhurcolt áldozatok
30 perc
Hogyan tudták megszervezni a foglyok hazaszállítását?
Hazatérés a fogságból
30 perc
Mit tudható meg Kilyén Károly lágerbeli éveiről?
Kilyén Károly visszaemlékezése lágerbeli éveiről
30 perc
Hogyan szerezhettek információt az otthonmaradottak a foglyokról és milyen módon kommunikálhattak egymással?
Levelek a Gulágról
30 perc
Milyen volt egy hadifogoly tábor Magyarországon az 1940-es években?
Szendrő László jelentése a MKP KV-nak a hadifogolytáborokban tapasztaltakról
30 perc
Milyenek voltak a foglyok mindennapjai a fogolytáborokban?
Tábori körülmények
30 perc
Milyen körülmények között hurcolták el az embereket?
Úton a bizonytalan jövő felé
POPUP
Témához kapcsolódó dokumentumok
A Bukaresti Magyar Nagykövetség feljegyzése a nagyenyedi fogolytáborban levő magyar hadifoglyok helyzetéről 1945. április 16.
A Debreceni Ideiglenes Kormány részére címzett "Szabadság" elvtárs aláírással íródott levél, melyet a debreceni állomáson veszteglő vonatból dobtak ki 1945. február 4.
Az 1944 telén elvitt és ismeretlen helyen lévő nem "Bund"-tagok hazatérése ügyében kérelem a gyönki pártok részéről a főispánhoz, Gyönk, 1945. április 1.
Az Encsencsről túszként elhurcolt 105 személy hozzátartozói kérik az orosz parancsnokságot, hogy a túszokat engedjék haza, Encsencs, 1944. december 12.
B. A. (Nagymaros) a hazatérésről, 2013. november 11.
gr. Teleki Géza vallás- és közoktatásügyi miniszter felterjesztése Dálnoki Miklós Béla miniszterelnökhöz hadifogoly ügyben tárcáját érintő kérdések intézése tárgyábant, 1945. augusztus 8., szeptember 17.
H. E. (Szendehely) visszaemlékezése a lágerlétről, 2013. február 14-15.
Hamvas András csanádi püspök levele az elhurcolt dorogi bányászok és ismeretlen helyre hurcolt testvére ügyében, Szeged, 1945. március 7.
Ipsics Oszkárné budapesti lakos levele férje hazahozatala tárgyában - mellékelve a férj Focsanból írt levele és igazolásai 1945. május 28.
Somogyváry Irma Mária ügyében írt kérelem, Budapest, 1948. július 15.
Szekfű Gyula Magyarország moszkvai követének cikke a hadifogolykérdés jelenlegi állásáról az Új Szó és a Hadifogoly Híradó részére, 1947. május 2.
Szendrő László jelentése a MKP KV-nak a hadifogoly táborokban tapasztaltakról, Budapest, 1947. július 5.
Tolna vármegye főispánjának levele a belügyminiszterhez az oroszok által Kölesdről elszállított lakosság ügyében. Szekszárd, 1945. január 18.